ismail meker
ismail meker Neden Cehennemde ATEŞ KARDEŞLİĞİ?
NEDEN CEHENNEMDE ATEŞ KARDEŞLİĞİ ?
Neden Ateş Kardeşliği

Biz Kafkasya'dan 1890 yılında sürgüne uğrayarak Anadolu'ya yerleşmiş bir ailenin çocuklarıyız. Aile büyüğümüz Meker Wumar'm (Ömer), Kafkasya'da 1879 yılında açmış olduğu bölgenin ilkokulunda, zaman zaman girdiği dersin bir bölümünde şöyle dediğini rahmetli babamdan duymuştum:

"Kafkasya'da 4 çeşit kardeşlik vardır. Bunlar, Kan Kardeşliği - Kalp Kardeşliği - Süt Kardeşliği ve Ateş Kardeşliğidir".

Tüm sınıf şimdiye kadar ilk defa duydukları için heyecanla sormuş; Meker Ömer, Ateş Kardeşliği nedir? Meker Ömer devam etmiş; "Ateş Kardeşliği, beraber yaşanılan evdir, doyduğumuz topraklardır, nefes aldığımız havadır, suyunu içtiğimiz ırmaklardır, etrafımızda gördüğümüz dağdır, tepedir, vadidir, buralarda yaşayan hayvanlardır, uçan kuşlardır, yani HER ŞEYDİR. Yani VATAN'dır. Buralar bizim Ateş Ocağımız'dır. Burada yaşayanlar Ateş Kardeşi'dır:."

"Ateş Kardeşliği bazen diğer kardeşliklerden daha önemli hâle gelir" dediğinde, herkes yeni bir şey daha öğrenmenin mutluluğunu yaşamış.

İşte bizler gemilerimize, gemilerimiz bizlere ateş ederken aslında hepimiz ateş kardeşiydik. Sadece birbirimize ateş ettiğimiz yer ateş ocağımız değil, denizin ortasında hep beraber kendimizin yarattığı CEHENNEM'di. İşte "CEHENNEM'DEATEŞ KARDEŞLİĞİ" herhalde böyle bir şeydi...

İsmail Meker

                                       
ismail meker

İsmail MEKER